سنگ ساختمانی چیست

سنگ ساختمان از مصالح ساختمانی اولیه به شمار می آید که از همان ابتدا انسانها برای ساختن خانه هایشان از آن استفاده می کرده اند؛ گواه این ادعا همین بس که با نگاهی به دوره های کهن سنگی و پارینه سنگی متوجه می شویم از سنگ بیش از سایر مصالح استفاده می شده است. البته بعدا به دلیل سنگینی و مشکلات زیادی که در حمل و نقل برای انسان پیش آمده جای خود را به مصالحی نظیر آجر داد؛ اما همچنان در بیشتر سازه های سنگینی مثل پل ها، تونل ها، دیوارهای حائل و… استفاده زیادی می شود.

خواص مخصوص کاربری سنگ ساختمان
برای بررسی خواص سنگ ساختمان همین بس که مقاومت زیادی در برابر کشش دارند، تحمل بالایی در برابر فشار، نفوذپذیری، انتشار امواج، پایداری دارند. سنگ ساختمان با توجه به این ویژگی ها باید بدون شیار، رگه، ترک، پوسیدگی و لایه های سست باشد و بهتر است دارای رنگ یکنواختی داشته باشد.

سنگ های طبیعی بیشترین مقاومت را در انواع شرایط جوی دارند و بهترین نمونه برای عملیات ساختمانی محسوب می شود و در کاربری هایی مثل سنگ قواره، سنگ باربر، سنگ ستون، سنک درپوش و… استفاده می شوند.

چگونگی مراحل ساختن سنگ ساختمان
با استفاده از دیلم، انفجار قطعات بسیار بزرگی را از معادن استخراج می شود که به سنگ قله معروف است، این سنگها باید قابل حمل و بزرگ باشد و با توجه به نوع جنس و کاربردی که برای آن تهیه می شود با عملیات مکانیکی خاصی آماده استفاده در ساختمان می شود.

سنگ های که کاربری آنها خشن یا باربر تعریف می شود با تیشه و چکش اماده می شود؛ ولی سنگ های تزئینی را اول برش می دهند و همان طور که برش داده می شود می شویند تا بدین وسیله خاک آن گرفته شود و سپس آن را جلا می دهند. از دیگر نام های سنگ ساختمان سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک معروف است.

سنگ ساختمان لاشه : نوعی از سنگ است که شکل و شمایل خاصی ندارد و همان طور که از معدن استخراج می شود در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگ ها و کف سازی استفاده می شود.

سنگ ساختمان قواره: در واقع همان سنگ لاشه است که در کارگاه ها با تیشه کاری شکل پیدا می کند و به اصطلاح گوشه دار و زوایه دار می سازند. از این نوع سنگ در دیوارهای باربر، جدول سازی و کف سازی استفاده می شود که به نماسازی کمی نیاز داشته باشد.

سنگ بادبر(مالون) : این نوع از سنگ ها با تیشه کاری شکل درست و حسابی و منظمی به خود می گیرد و البته یک طرف آن کاملا شکل صاف دارد. موارد استفاده آن در تونل سازی، جدول سازی، سنگفرش، پله و… است.

سنگ ساختمان پلاک ( تزئیناتی) مهم ترین استفاده این سنگ در نماسازی ساختمان ها است، برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله را در کارگاه سنگبری در ضخامت های معین می برند و سپس آن را به طور کامل جلا می دهند تا کاملا براق و مثل آیینه شود. سنگ ساختمان پلاک را در تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوار پله، کف پنجره، و وسائیل تزیئناتی مثل گلدان، شمعدان و … استفاده می کنند.

انواع مختلف سنگ ساختمان ایرانی
بیشترین سنگ ساختمان که در ایران استفاده می شود عبارت است از گرانیت، مرمر، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک تراورتن، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست.

سنگ ساختمان گرانیت : جزو سنگ های آذرین است که دارای سختی و مقاومت بسیار زیادی است و جلاپذیری بالایی نیز دارد. البته از گرانیت خرد شده در زیرسازی جاده و آهن استفاده می کنند و از سنگ ساختمان آن برای درست کردن بناهای یادبود، تزئینات داخلی و خارجی استفاده می کنند.
از سنگ ساختمان کوارتزیت در ساختمان های ارزان قیمت و روستایی استفاده می شود.

از سنگ آهک نیز برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات کف، نماسازی، مجسمه سازی و حتی ستون سازی استفاده می کنند.
از سنگ ساختمان مرمر که در رنگ های سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز و ارغوانی موجود می باشد بیشتر برای تزئینات و نماسازی داخل ساختمان مثل کف، دیوار استفاده می شود.

از دیگر سنگ هایی که به عنوان سنگ ساختمان استفاده می شود سنگ توف است که این سنگ از سنگ های خاکستر آتشفشان است که به دلیل چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و پودر می شود. البته این سنگ به لحاظ رنگ سبز آن از زیبایی خاصی برخوردار است و بیشتر در دیوارسازی، پارک سازی استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *