صنایع سنگ در ایران

سنگ ساختمان بنا به گفته منابع معتبر به طور متوسط سالانه در کشورمان ایران حدود 13.5 میلیون سنگ ساختمانی تولید می شود که به دلیل نبود امکانات لازم برای برش کشورهای دیگر عهده دار برش سنگ ساختمانی ایرانی می شوند و دوباره همان سنگ را با قیمت بسیار گزاف به ایرانی ها می فروشند و سود بسیار خوبی به جیب می زنند.

با وجود اینکه سنگ ساختمانی در ایران از تنوع بالایی برخوردار است ولی سنگ های تراورتن، مرمریت و گرانیت در میان سایر سنگ ها بیشترین خواهان را دارد و البته با قیمت های بالایی به فروش می رسد.

سنگ ساختمانی تراورتن به عنوان گران ترین و ارزان ترین سنگ نما در بازار مصاح فروشی ساختمانی به فروش می رسد که دارای ابعاد و رنگ های مختلفی است که عمده ترین استفاده آن به عنوان سنگ نمای ساختمان است.

سنگ ساختمانی تراورتن در شش رده کیفی سوپر، ممتاز، درجه1، درجه2، درجه3 و درجه چهار به فروش می رسد که با وجود قیمت بالای آن محبوبیت بسیار فراوانی را در بین خریداران دارد.

از سنگ ساختمان مرمریت بیشتر در کارهای دکوراسیون داخلی ساختمان های نوساز استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن در لوکس تر نشاند دادن ساختمان است و در بازار نیز همانند سنگ تراورتن در شش رده کیفی عرضه می شود. در سنگ مرمر خلل آن بسیار کم است و همین ویژگی باعث می شود در برابر سرما و یخبندان مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

سومین سنگ ساختمانی پر متقاضی و محبوب سنگ گرانیت است که سالیان درازی است در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. زمین شناسان از سنگ گرانیت به عنوان سنگ آذرین دانه درشت یاد می کنند که دارای کوارتز و فلدسپات تمام بلوری است. از این سنگ ساختمانی محبوب برای ساختن ساختمان ها، نما و دکوراسیون داخلی ساختمان پل ها، سنگفرش خیابان ها، مقبره ها و… استفاه می شود، البته در مصارف داخلی ساختمان نیز می توان از قطعات صیقل داده شده آن در آشپزخانه، کاشی کف، پلکان و… استفاده کرد.

البته سنگ های دیگر نیز وجود دارد که به سنگ ساختمانی مشهور هستند که باعث زیباتر شدن فضا می شود. از جمله این سنگ ها می توان به سنگ اسلیت اشاره کرد، سنگ ساختمان اسلیت همان سنگ هایی هستند که بیشتر در محوطه ها به صورت ورقه ای یافت می شود و در کنار دیگر عناصر بر زیبایی محیط می افزاید. این سنگ ها در اشکال نامنظم از معادن سنگ استخراج می شود و به همان شکل نیز در تزئینات نمای داخلی، شومینه، آبنما صخره ای و… استفاده می شود.

جالب است بدانید کشور ایران بعد از هند و برزیل سومین تولیدکننده سنگ ساختمانی تزئینی است و حدود چهار میلیاد تن سنگ ساختمانی در کشور ذخیره شده است. در استان های آذربایجان غربی و شرقی، اصفهان، خراسان جنوبی و رضوی، فارس، مرکزی، همدان سیستان و بلوچستان و زنجان معادن سنگ ساختمانی موجود است؛ البته و متاسفانه همان طور که گفته شد چین از گذشته های بسیار دور مواد معدنی و سنگ ها را از ایران خریداری می کند و پس از انجام عملیات برش و صافکاری دوباره همان سنگ ها را به ایران می فروشد.

دلیل این موفقیت چین را دست یابی به تکنولوژی در زمینه برش انواع سنگ دانسته اند. اگر ایران نیز می توانست به صنعت سنگ بری و امکانات مناسب فرآوری دست بیابد بی شک به یکی از صادرکنندگان سنگ ساختمانی شناخته می شد. گفته می شود سنگ ساختمانی که از ایران برای فرآوری به ترکیه فرستاده می شود پس از تغییر مارک و نشان به سایر نقاط جهان صادر می کند و از این بابت سود کلانی نصیب کشور ترکیه می شود.

دستندرکاران حوزه سنگ ساختمان اذعان گفته اند که بیشتر کارخانجات ایران بیش از 15 سال عمر دارند و این در حالی است که استاندارد عمر مفید آن 10 سال است به این ترتیب سنگ ساختمانی ایرانی حرف برای گفتن در عرصه جهانی ندارد.

البته برای استخراج سنگ ساختمانی هزینه های بسیار زیادی را باید متحمل شوند که برخی به این دلیل بیشتر به استفاده از سرامیک در تزئینات ساختمان پرداخته اند. به خصوص که انواع سرامیک در طرح ها و رنگ های مختلف محیط بسیار شیک و دلپذیری را برای خانواده ها فراهم می کند.

سرامیک نیز نوعی از سنگ ساختمانی است که یک سمت آن با مواد سرامیکی غیرآلی و غیرفلزی پوشش داده شده و از خواص برجسته آن می توان به سختی زیاد و مقاومت در برابر سایش اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *